Получили сте покана за доброволно изпълнение или съобщение за образуване на изпълнително дело. За първи път се сблъсквате с принудителното изпълнение и фигурата на съдебния изпълнител и не знаете какво да правите?
С настоящата статия ще разгледаме някои основни положения, свързани с началото на изпълнителния процес, като си поставяме за цел да Ви предоставим и няколко насоки за действия в подобна ситуация, а именно при получване на Покана за доброволно изпълнение или Съобщение за образувано изпълнително дело, свързани с изпълнение на парично задължение.
На първо място, следва да се посочи, че съдебният изпълнител пристъпва към изпълнение по молба на заинтересованата страна въз основа на изпълнителен лист или друг акт, подлежащ на изпълнение. Изпълнителният лист най-често е издаден въз основа на влязло в сила съдебно решение или определение, на заповед за изпълнение, издадена по реда на чл. 410 ГПК или заповед за незабавно изпълнение, издадена по реда на чл. 417 ГПК.
След като изпълнително дело е вече образувано, съдебният изпълнител преминава към уведомяване на длъжника по делото, като за целта следва да връчи Покана за доброволно изпълнение или Съобщение за образувано изпълнително дело.
И тук е моментът, в който да разгледаме и разликата между Поканата за доброволно изпълнение и Съобщението за образувано изпълнително дело.
Съобразно разпоредбата на закона (чл. 428 от Гражданския процесуален кодекс) съдебният изпълнител е длъжен да покани длъжника да изпълни доброволно задължението си в двуседмичен срок.
Това е и основната разлика – с Поканата за доброволно изпълнение съдебният изпълнител Ви предоставя двуседмичен срок, в който да изпълните доброволно задължението, като в случай че не го сторите, ще бъдат предприети принудителни действия срещу Вас; докато Съобщението за образувано изпълнително дело получавате единствено в хипотезата на издадена заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от ГПК, когато същата Ви е била връчена от съда и с нея Ви е бил предоставен срок за доброволно изпълнение, но в предоставения срок Вие не сте изпълнили.
Какви действия да предприемете при получаване на Поканата или Съобщението?
Първо - следва да се запознаете подробно с текста на документа като следите за евентуални несъотвествия и грешки в посочените данни и информация.
Второ - следва да прегледате дали всичко, описано в текста като приложения, Ви се връчва заедно с Поканата или Съобщението. В случай че липсват приложения, следва да отбележите този факт в разписката за получаване, а липсващите приложения задължително се изброяват изрично.
Трето - при получаване на документите следва да отбележите върху разписката датата, на която получавате, заедно с имена и подпис, тъй като от този ден започват да текат сроковете за доброволно изпълнение, за подаване на възражение срещу заповедта, в случаите, когато тя се връчва заедно с Поканата, както и срока за обжалване на разноските, когато са Ви съобщени.
Каква информация трябва да се съдържа в Поканата за доброволно изпълнение или Съобщението за образувано изпълнително дело?
Поканата/Съобщението трябва да съдържа името и адреса на взискателя (кредитор), изпълнителното основание, общия размер на задължението, както и подробна разбивка на същото по пера. В Поканата се съдържа предупреждение, че ако в указания срок не изпълните ще се пристъпи към принудително изпълнение, докато със Съобщението Ви уведомяват, че срокът за доброволно изпълнение е изтекъл и следва принудително изпълнение.
С Поканата или Съобщението се съобщават и наложените запори и възбрани. Тук е важно да се отбележи, че в хипотезата на получена Покана и в предоставения срок за доброволно изпълнение, съдебният изпълнител може да налага запори на вземания - банкови сметки, депозити, вложени вещи в банкови трезори, трудово възнаграждение и други, да извършва и описи, и запори на вещи, както и възбрана на имоти, с цел да се предотврати недобросъвестно разпореждане с тях. Въпреки че в срока за доброволно изпълнение могат да бъдат наложени обезпечителни мерки, важно е да бъде отбелязано, че в този срок съдебният изпълнител не може да предприема действия за принудително изпълнение върху Вашето имуществото.
В документа, които получавате, ще бъде посочен и начинът, по който може да платите доброволно. Посочва се банкова сметка на съдебния изпълнител, както и основанието, което следва да бъде отбелязано при извършване на превода.
След като сте получили Поканата или Съобщението за образувано изпълнително дело, следва да прецените дължите ли наистина претендираните суми, имате ли възражения във връзка със същите, били ли сте уведомен за предхождащото съдебно производство, имате ли възражения по разноските по делото и т.н.
В случай че вече сте заплатили посочените в Поканата/Съобщението суми, може да подадете молба за прекратяване на изпълнителното дело, като към същата приложите и доказателствата, че сумата е погасена /чл. 433, ал. 1, т. 1 ГПК/. Ако сте изпълнили задължението преди датата на образуване на изпълнителното дело, Вие не дължите такси на съдебният изпълнител.
Важно е да се отбележи, че изпълнението е ограничено в рамките на закона, като в случай на неправомерни действия от страна на съдебния изпълнител, за Вас съществува възможност да обжалвате същите.
Ако имате възражения или колебания спрямо посочените суми за изпълнение, считате, че изпълнението срещу Вас излиза извън рамките на закона, както и в случай че имате нужда от допълнително съдействие във връзка с получена Покана за доброволно изпълнение или Съобщение за образуване на изпълнител дело, може да се свържете с адвокат от екипа на Адвокатска кантора „Михайлова“ по посочените в сайта www.advokatsm.com начини.
Основна задача, която нашия екип си поставя е предоставяне на пълно и бързо съдействие по всеки казус на нашите клиенти, своевременна информация за работния процес и за прогнозираните разходи.
Адвокатска кантора „Михайлова“ е специализирана в предоставянето на правна помощ, защита и съдействие на длъжници по изпълнителни дела и заповедни производства.
Автор: Адв. Симона Михайлова